Депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Явор Божанков внесе в деловодството на Народното събрание законопроект за възстановяване на презумпцията за невиновност до доказване на противното, когато пробата за наркотици на водач на автомобил е дала положителен резултат, съобщава OFFNews.
Проектозаконът предлага значително да се ограничи настъпването на негативни последствия за шофьорите преди тяхната вина да бъде доказана или отхвърлена по несъмнен начин.
Вносителите Божанков и група народни представители от ПП-ДБ изтъкват в мотивите на законопроекта, че се осигурява действителен медицински преглед на шофьорите.
„До момента медицинските прегледи са пренебрегнати и се разчита единствено на лабораторни изследвания, което ни отдалечава от най-високите стандарти за безопасност на пътя в Европейския съюз“, пише в мотивите.
Освен това статистиката отчита значително повишаване на отказите от страна на шофьорите да бъдат тествани с полеви тестове – поради липсата на доверие и несъвършенствата в правния режим в момента, изтъкват от ПП-ДБ.
По-конкретно, предложенията за законови промени са заради недостатъчната точност и надеждност на полевите тестове за установяването на употребата на наркотични вещества от шофьори.
Според ПП-ДБ проблемът с фалшиво положителните резултати от тези тестове е сериозен и в някои случаи води до несправедливи санкции за гражданите – включително отнемане на шофьорски книжки и коли.
Под законопроекта се е подписал и един народен представител от ГЕРБ – бившият здравен министър Костадин Ангелов.
Възраждане иска утежняване на наказуемостта
Същевременно Костадин Костадинов и Петър Петров от „Възраждане“ са внесли законопроект, с който се утежнява наказуемостта на престъпленията против транспорта.
Те предлагат отказът от изследване от страна на шофьорите да води до по-тежка наказуемост, както и да се увеличи приложението на изземването на коли при положителни проби за алкохол или наркотици.
„Възраждане“ предлага в случаите на смърт при ПТП да се увеличи срокът за най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, като включително и извършителят да не може да напуска страната.
Вносителите предлагат изменение, с което вземането на сравнителни проби от слюнка, кръв или урина, е необходимо да се случи във възможно най-близко време от управлението на превозното средство.
„Възраждане“ предлагат и начини за улесняване на разследването на ПТП със смъртен случай – е наблюдаващият прокурор да получава справки от трафичните данни на мобилните оператори своевременно.